Wspieranie płodności w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej

Medycyna chińska nigdy nie przekreśla szans pary na poczęcie dziecka, nawet jeśli starania trwają już bardzo długo. Wychodzi z założenia, że fizjologiczne zajście w ciążę jest możliwe, ale organizmy kobiety i mężczyzny muszą być do tego odpowiednio przygotowane.

Płodność zależy głównie od kondycji Qi, krwi oraz esencji. Płodność kobiet i mężczyzna według filozofii Wschodu zależy bezpośrednio od stanu esencji – substancji przechowywanej w nerkach. To ona decyduje o rozwoju osobniczym, dojrzewaniu i możliwościach prokreacyjnych. Aby przygotować się do ciąży, należy przede wszystkim wzmocnić i odżywić esencję.

Aby doszło do naturalnego poczęcia, u kobiety potrzebna jest: obfitość krwi, dobra jakość i ilość esencji, odpowiednia ilość ciepła (ognia) w organizmie, prawidłowe funkcjonowanie serca, wątroby, nerek i śledziony.

Organizmy kobiety i mężczyzny nie mogą zmagać się z niedoborem krwi i esencji, zastojem krwi, zastojem Qi wątroby, niedoborem Yin nerek, nagromadzeniem wilgoci i śluzu, niedoborem Yang nerek. Prowadzi to bowiem do zaburzenia miesiączki, osłabia jakość nasienia oraz grozi impotencją i zmęczeniem graniczącym z apatią.

Odpowiedzią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej na problemy z płodnością jest przyjęcie tego co nazywamy na Zachodzie higienicznym stylem życia, ale oczywiście filozofia Wschodu jest w stanie zaoferować znacznie więcej.

Wspiera płodność poprzez zastosowanie odpowiednich mieszanek ziół, masaż, akupunkturę.

Prowadzenie ciąży

Taijiao (tai oznacza ‘zarodek’, jiao – ‘nauczać’) to część starożytnej medycyny Chin, która opisuje jaki wpływ ma kobieta w ciąży na przyszłe życie swojego dziecka.

Kiedy dziecko jest w łonie matki, dzieli z nią jedno ciało. Jeśli jest tam gorąco, obojgu im jest gorąco. Jeśli jest tam zimno, obojgu jest zimno. Jeśli jest jakaś choroba, chorują oboje. Jeśli nastąpi poprawa, oboje odzyskują siły. Z tego powodu, przyszła matka powinna podchodzić ze szczególną rozwagą i dbałością do tego, co je, pije i robi na co dzień.

W czasie pierwszego miesiąca ciąży, przepływ krwi jest blokowany i hamowany, dlatego kobieta nie powinna się nadwyrężać. Miejsce, gdzie śpi powinno być spokojne i wyciszone, a jej samej nie powinno się niczym alarmować ani niepokoić.’

W okresie drugiego miesiąca ciąży, w łonie matki powstaje ‘esencja’ dziecka, a ciężarna kobieta powinna uważać i chronić się przed tym, żeby żadna troska czy niebezpieczeństwo nie targało jej emocjami.

W trzecim miesiącu, musi unikać poczucia żalu i cierpienia, zamyślania się, zatracania w myślach, strachu i wzburzenia.

W czwartym miesiącu, powinna dbać o uspokojenie swojego ciała, harmonizować serce i wolę, pić i jeść umiarkowanie.

Podczas szóstego miesiąca wykształcają się oczy i usta dziecka. Należy zrównoważyć pięć smaków, jeść słodycze i przysmaki, ale nie pozwalać jej na przejadanie.

W siódmym miesiącu ciąży, Simiao zaleca kobiecie ‘ćwiczyć kończyny, nie pozwolić jej być zastygłą i bez ruchu, zaangażować ją w aktywność fizyczną, w skłony i w rozciąganie, wszystko po to, aby poruszyć jej krew i qi

Sun Simiao, lekarz dynastii Tang, VII w.

 

Regeneracja po porodzie

Tradycje Medycyny Chińskiej związane z opieką nad kobietą w połogu

ZUO YUE ZI w wolnym tłumaczeniu Złoty Miesiąc to 40 dni opieki nad kobietą w połogu. To czas na głęboką regenerację matki dziecka i na pielęgnowaniu świeżo nawiązanej głębokiej więzi.

Matka powinna fizycznie odpoczywać, mieć dobrą odżywczą dietę z ciepłymi posiłkami, która pozwoli jej zregenerować Qi krwi, Yin, Yang i Jing, Mentalnie ma otrzymywać emocjonalne wsparcie od bliskich. Poziom stresu po porodzie dzięki temu opadnie, co będzie korzystnie wpływać na sukcesy związane z karmieniem piersią.

Bardzo istotną rzeczą jest masaż matki, aby pobudzić krążenie krwi i nie dopuścić do powstania zastojów, ani jej skrzepów. Sam masaż piersi pobudza laktację.

Kolejna kwestia to rozgrzanie matczynego organizmu. Nagrzewa się go masażem w linii centralnej ciała od przodu od pępka do wysokości kości łonowej i z tyłu ciała od talii do kości ogonowej. Czas trwania to 5-10 minut po obu stronach ciała. Masaż ten zwykle wykonuje się tydzień po porodzie, a u kobiet po cesarskim cięciu 2 tygodnie po porodzie. Ta metoda wzmacnia Jing, dość szybko pobudza energię i daje dobre samopoczucie i wzmacnia nerki.

Dieta matek w połogu ma odżywiać Yin, Qi i krew. Termika dań powinna być ciepła. Oprócz uzupełnienia krwi taka dieta ma też wypełnić lukę ze składnikami odżywczymi, pomóc w regeneracji uszkodzonych tkanek w tym w obszarze macicy i waginy oraz wspomóc laktację. Aby tak zadziałać dieta taka musi być bogata w białko, które wspomaga wytwarzanie Yin i krwi serca a to z kolei wzmocni Shen czyli ducha.

Główna zasada opieki nad matką w połogu według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej to 3 dni oczyszczania i 30 dni wzmacniania.

Dzieci

Tu i Na u dzieci – masaż chiński w pediatrii

Qi dzieci jest dynamicznie zmienne i niestabilne, choroby rozwijają się więc inaczej. Specjalna technika Tu i Na dla dzieci pozwala nam poruszać i korygować ruchy Qi dziecka bez zadawania bólu czy wywoływania poczucia dyskomfortu w czasie zabiegu.

Tu i Na pozwala na skuteczne mobilizowanie siły wewnętrznej organizmu dziecka do procesu samoleczenia i stymulowania odporności. Daje szybkie rezultaty szczególnie w połączeniu z właściwie dobraną dietą i higienicznym trybem życia.

To doskonały sposób na walkę z takimi objawami jak:

  • gorączka, przeziębienie
  • problemy żołądkowo – jelitowe (zaparcia, biegunki, wymioty, nudności, ból brzucha, utrata apetytu, cofanie się treści pokarmowej)
  • problemy ze snem – nocny płacz, lunatykowanie, niepokój
  • drażliwość i niestabilność emocjonalna, złość, agresja, apatia
  • problemy z koncentracją
  • dolegliwości ze strony ukł.oddechowego – kaszel, astma, ucisk w klatce piersiowej, katar, alergie
  • schorzenia ukł. moczowego – moczenie nocne
  • dolegliwości skórne – wysypki i egzemy