Akupunktura

Usystematyzowana wykładnia Medycyny Chińskiej została zawarta w Kanonie Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza. Powstawał on przez prawie 500 lat, a ukończono go w I wieku n.e. Żółty Cesarz (Huang Di) to legendarny władca Chin, który miał panować ponad 4,5 tysiąca lat temu. Żółtemu Cesarzowi przypisuje się cały szereg różnych odkryć i wynalazków, takich jak pismo, kompas, koło garncarskie, kalendarz, astronomia, matematyka i właśnie medycyna.

Tradycyjna Medycyna Chińska to dyscyplina medyczna obejmująca cały szereg różnego rodzaju zabiegów, praktyk i terapii, rozwijanych przez wieki. W skład tego systemu wchodzi zarówno akupunktura, akupresura, masaż (guasha) jak i ziołolecznictwo.

U źródeł działania medycyny chińskiej leży umiejętne oddziaływanie na system energetyczny człowieka. Zgodnie z chińską nauką w ludzkim ciele znajdują się meridiany, czyli Jing Luo (Jing – kanały, Luo – sieć), przez które przepływa Qi – energia życiowa. Kiedy przepływ Qi jest harmonijny, organizm jest zdrowy, kiedy natomiast przepływ ulega zaburzeniom lub blokadom, pojawiają się choroby. Jednak to jeszcze nie wszystko. W Kanonie Medycyny Chińskiej napisano: „Meridiany są podstawą nie tylko w decyzjach o życiu i śmierci, nie tylko w leczeniu chorób. Są też podstawą do wyrównywania stanu pustki i pełności, do przywracania równowagi. Stąd tak ważne jest osiągnięcie mistrzostwa w wiedzy o nich”.

Przepływ Qi można regulować na różne sposoby. Jednym z nich jest stymulowanie punktów na przebiegu meridianu poprzez nakłuwanie ich igłami.

Poza legendami źródła dowodzą, że akupunktura wywodzi się z prowincji Shandong w Chinach, gdzie urodził się słynny lekarz i jasnowidz Biǎn Què. Był on jednym z nauczycieli Żółtego Cesarza i przekazał pierwszemu władcy Chin wiedzę na temat akupunktury, którą odnajdujemy w Kanonie Medycyny Wewnętrznej . Na tradycyjnych rycinach pierwszy akupunkturzysta, Bian Que, przedstawiany był jako ptak z ludzkimi ramionami, trzymający w ręku igłę. Wiedza o opisywanych meridianach została mu przekazana właśnie podczas jasnowidzenia.

Akupunktura, a nauka

Pierwsze badania anatomiczne punktów akupunkturowych nie wykazały istnienia w ich miejscach jakiś nadzwyczajnych struktur, jednak rozwój metod obrazowania w zachodniej medycynie zmienił spojrzenie na akupunkturę. Przestano mówić jedynie o efekcie placebo. Powszechna już obecnie tomografia komputerowa pozwoliła na jednoznaczne potwierdzenie punktów akupunkturowych. Wykazano, że punkty te różnią się wyraźnie od otaczających je tkanek. W jaki sposób? Okazało się, że odznaczają się dużą gęstością mikronaczyniową. Struktury naczyniowe w punktach akupunkturowych nie zostały odnalezione w żadnych innych obszarach poza nimi.

Odmienność w fizjologii punktów akupunkturowych potwierdziły również badania mikroskopowe. Stwierdzono, że są one skorelowane są z wiązkami nerwów przechodzących przez zewnętrzną płaszczyznę powięzi. Ponadto potwierdzono, że w punktach akupunkturowych gęstość receptorów jest dwukrotnie większa, niż w przypadku otaczających je obszarów.

Masaż w Medycynie Chińskiej

Tui Na to chiński masaż manualny, który bardzo często stosowany jest w połączeniu z innymi terapiami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Tradycja stosowania zabiegów Tui Na ma już przeszło 2000 lat, choć jego podstawy wywodzą się z jeszcze odleglejszych czasów kiedy to, około 2600 roku p.n.e., Yu Fu opisał 8 różnych metod masażu leczniczego.

Zasady masażu Tui Na zostały opisane w Kanonie Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza. W swoim Kanonie Żółty Cesarz opisuje 2 techniki masażu: technikę an – czyli naciskania oraz technikę mo – czyli pocierania. Od tego czasu tak zwana terapia anmo (czyli technika naciskania i pocierania) stała się istotną częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Masażysta używa dłoni, kciuków, łokci, aby poprzez rozcieranie, nacisk, ugniatanie rozproszyć nadmiar Qi (energii witalnej) lub odżywić jej niedobór, przywracając harmonijne krążenie Qi w meridianach. i ma na celu przywrócenie harmonii przepływu energii w ciele oraz detoksykację organizmu. Jego celem ma być otwarcie ochronnego qi organizmu (Wei Qi).

Terapeuta podejmuje stymulację obszarów pomiędzy poszczególnymi stawami o tzw. Osiem Bram i punktów akupunkturowych. Masaż zazwyczaj zaczyna się od karku, barków, ramion i rąk, a następnie przechodzi się do masażu kręgosłupa, zwanego przez Chińczyków „Drzewem Życia”, i całych pleców.

Zabieg Tui Na nie koncentruje się jedynie na uśmierzaniu symptomów, lecz przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyn choroby.

Tradycyjna Medycyna Chińska zaleca stosowanie tej metody szczególnie w przypadku dzieci lub osób starszych.

Nulla pharetra diam sit amet nisl suscipit adipiscing bibendum. Consectetur adipiscing elit duis tristique sollicitudin nibh sit. Lectus sit amet est placerat. Et tortor consequat id porta nibh venenatis cras. Justo eget magna fermentum iaculis eu non diam. Viverra nibh cras pulvinar mattis nunc. Orci nulla pellentesque dignissim enim sit amet. Mi sit amet mauris commodo quis imperdiet. Cursus mattis molestie a iaculis at erat pellentesque. In hac habitasse platea dictumst quisque sagittis purus. Consectetur a erat nam at lectus urna.

Ziołolecznictwo w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej

Tradycyjna Medycyna Chińska kluczową rolę w wyborze właściwego leku ziołowego nadaje temperaturze przypisanej do danego zioła, jego smakowi i kierunkowi działania w ciele oraz wpływowi na określone narządy. To główne kryteria doboru leku dla pacjenta.

Temperatura

Zioła klasyfikowane jako ciepłe lub gorące mają działanie ogrzewające na całe ciało lub jego część. Zioła chłodne lub zimne działają ochładzająco, zaś te o neutralnym charakterze nie zmieniają temperatury ciała. Równoważenie temperatury w ciele to inaczej skorygowanie zachwianej równowagi energetycznej, przy jak najmniejszej ingerencji i zakłóceniu pracy organizmu. Dlatego w chorobach przebiegających ze stanem ciepłym właściwe jest zastosowanie zioła chłodnego, zaś przy stanach z występującym zimnem należy użyć zioła ogrzewającego.

Smak

W chińskim ziołolecznictwie stosowana jest klasyfikacja ziół, obejmująca następujące smaki: ostry, aromatyczny, gorzki, kwaśny, słodki. Smak zioła jest związany z jego działaniem i determinuje funkcje, jakie dane zioło spełnia w terapii. Np. smak gorzki kieruje energię w dół, a smak kwaśny ściąga ją do wnętrza organizmu.

Kierunek działania

Według filozofii Wschodu w ludzkim ciele istnieją cztery główne kierunki ruchu energii: w górę, w dół, na zewnątrz i do środka. Gdy jesteśmy zdrowi, ruch energii zachodzi we wszystkich czterech kierunkach w zrównoważonym rytmie, w czasie choroby natomiast pojawia się zaburzenie przepływu energii, dotyczące jednego lub więcej kierunków.

Powinowactwo ziół i narządów

Chińscy mędrcy przez wieki odkrywali, że przykładowo rozmaryn ma wpływ na serce, a konkretnie może być stosowany w leczeniu zastoju Qi serca z towarzyszącą depresją, tymianek natomiast ma silne powinowactwo płuc i jest najczęściej używany w infekcjach dróg oddechowych.

Podejście holistyczne

Diagnoza w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej obejmuje całość reagowania pacjenta, ponieważ jest to terapia holistyczna. Ogólna termika i kierunek działania ziół musi zawsze odpowiadać indywidualnym potrzebom pacjenta.

Filozofia Wschodu kładzie przy tym zawsze duży nacisk na profilaktykę, a nie tylko leczenie objawów.