Akupunktura w IVF – przed transferem, po i nie tylko

Akupunktura od tysięcy lat jest nieocenionym wsparciem we wzmacniania płodności. Możemy skorzystać z niej także przy procedurze in vitro. Mówimy tu o dwóch aspektach. Pierwszy to akupunktura okołotransferowa, czyli przed transferem zarodka do macicy i po. Drugi to szersze wykorzystanie tej praktyki terapeutycznej w całym cyklu reprodukcyjnym: od przygotowania organizmu do procedury zapłodnienia pozaustrojowego, przez transfer zarodka, po pierwszy trymestr ciąży. Dlaczego warto rozszerzyć czas stosowania akupunktury przy in vitro? Sprawdźmy.

Skuteczność akupunktury okołotransferowej potwierdzają badania

Skuteczność akupunktury w różnych schorzeniach została potwierdzona przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). W kontekście akupunktury okołotransferowej liczne badania wskazują, że zastosowanie akupunktury przed transferem, w dniu transferu oraz zaraz po transferowaniu zarodka zwiększało szansę jego zagnieżdżenia się nawet o 36% w odniesieniu do 50% szans, które mamy zazwyczaj w tzw. idealnej sytuacji zdrowych zarodków i optymalnych warunków na powodzenie procedury. Jak widzimy, efektywność transferu dzięki zabiegom akupunktury wzrasta znacząco. Skąd ta skuteczność?

Co daje akupunktura i jak wpływa to na skuteczność procedury transferu?

Akupunktura poprawia przepływ krwi, która odpowiada za dostarczenie substancji odżywczych do całego organizmu, oczyszcza ciało z toksyn oraz aktywizuje pracę narządów. Stymuluje również zharmonizowany przepływ energii wewnętrznej Qi, by zapobiec blokadom czy rozregulowaniu, które powodują problemy zdrowotne. Dzięki tym dwóm funkcjom akupunktura regeneruje i pobudza pracę oraz ukrwienie narządów odpowiedzialnych za płodność – macicy (w tym endometrium), jajników, jąder – by stworzyć optymalne warunki do powstania zarodka, jego implantacji w procedurze IVF i ochrony przed poronieniem. Dodatkowo pomaga w niwelacji napięcia w tym mocno obciążającym emocjonalnie procesie, reguluje poziom hormonów rozrodczych, przyspiesza regenerację tkanek (np. po punkcji jajnika).

Więcej na temat zabiegów terapeutycznych wzmacniających płodność przeczytasz w naszym wpisie – Jak zwiększyć płodność u kobiet?

Akupunktura przed transferem

Kiedy więc przygotowujemy endometrium, akupunktura sprawia, że macica jest bardziej receptywna. Dzięki zabiegom akupunktury jesteśmy też w stanie uspokoić układ odpornościowy, aby nie atakował zarodka.

Akupunktura po transferze

Natomiast po transferze akupunktura wspiera zarówno zagnieżdżenie się zarodka, jak i działa przeciwporonnie. I ten proces wato wspierać aż do testu beta-hCG potwierdzającego ciążę biochemiczną.

Akupunktura w całym cyklu przygotowań do transferu i po nim

W gabinetach Akunatu wykonujemy jednorazowe zabiegi akupunktury przed transferem i po nim. Ale proponujemy również szersze podejście do stosowania akupunktury w całym procesie starania się o dziecko i zajścia w ciążę. Zachęcamy partnerów do rozpoczęcia pracy z ciałem od 3 do 6 miesięcy przed podjęciem konkretnych starań prowadzących do transferu. Rekomendujemy zabiegi minimum raz w tygodniu wspierane kompozycją ziół leczniczych. Podczas każdej sesji nakłuwane są konkretne punkty akupunkturowe, które bezpośrednio wpływają na zdrowie i samopoczucie pacjentki. Jak wynika z naszej praktyki, znacznie podnosi to szanse skuteczności całej procedury. Dlaczego?

Dlaczego warto wydłużyć stosowanie akupunktury w procesie zajścia w ciążę?

Odpowiedź daje nam sama biologia Trzy miesiące, czyli 90 dni tworzy się w organizmie erytrocyt czerwony. Jeśli więc chcemy wesprzeć jakość, ilość i krążenie krwi, która bezpośrednio wpływa na macicę, warto oddziaływać na organizm poprzez stymulację akupunkturą na tyle wcześniej. Podobnego czasu do pełni wzrostu potrzebuje plemnik. Z kolei komórka jajowa dojrzewa około 120 dni. W tych przypadkach akupunktura wdrożona odpowiednio wcześniej pozytywnie wpływa na moc i ruchliwość nasienia oraz jakość komórek jajowych. To właśnie naturalne procesy biologiczne wpływają na proponowany przez nas szacunkowy czas trwania i liczbę zabiegów.

Akupunktura w ciąży

Równie ważne, co akupunktura okołotransferowa, jest korzystanie z zabiegów akupunktury w ciąży. Zalecamy cykliczne wizyty przynajmniej w pierwszym trymestrze, co wspiera rozwój płodu, minimalizuje ryzyko powikłań czy poronień. Działanie akupunktury na tym etapie wzmacniamy także indywidualnie skomponowanymi mieszankami ziół leczniczych.

Holistyczne podejście do in vitro z Tradycyjną Medycyną Chińską

Zapraszamy do gabinetów Akunatu w Gdańsku i w Olsztynie na zabiegi akupunktury przed transferem i po transferze (akupunktura okołotransferowa) lub na wspólne ustalenie całej strategii wsparcia procedury in vitro terapią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC). To komplementarna wobec zachodnich metod praktyka medyczna, która zawsze daje partnerom szansę na poczęcie, jeśli odbudujemy wewnętrzną równowagę organizmu. Akupunktura może zwiększać szanse na sukces IVF, byśmy mogli cieszyć się darem rodzicielstwa.

Anna Czarzasta

Autorka wpisu

Stworzyłam gabinety Akunatu, by kontynuować przekazywane w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie tradycje ziołolecznictwa i medycyny naturalnej. Z pasją i poczuciem misji niosę je przez życie dla siebie i dla innych. Od 2013 prowadzę własną praktykę terapeutyczną z wykorzystaniem zabiegów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Treningi kliniczne i mistrzowskie w zakresie akupunktury, ziołolecznictwa oraz masaży leczniczych realizowałam u źródeł, czyli w prowincji Shandong w Chinach. Specjalizuję się także w wykorzystaniu praktyk TMC przy wspieraniu płodności, prowadzeniu ciąży czy regeneracji po porodzie.




Zobacz pozostałe artykuły



5 marca 2025
Brak kategorii

Powrót kobiety do równowagi po porodzie to zagadnienie, któremu w naszej kulturze poświęcamy niewiele uwagi. A zadbanie o dobrostan...

12 lutego 2025
Brak kategorii

Akupunktura stosowana w trackie całej ciąży przeciwdziała wielu możliwym komplikacjom i łagodzi typowe ciążowe dolegliwości. W pierwszym trymestrze zmniejsza...

7 stycznia 2025
Brak kategorii

Akupunktura od tysięcy lat jest nieocenionym wsparciem we wzmacniania płodności. Możemy skorzystać z niej także przy procedurze in vitro...