Akupunktura przed porodem i w trakcie ciąży

Akupunktura stosowana w trackie całej ciąży przeciwdziała wielu możliwym komplikacjom i łagodzi typowe ciążowe dolegliwości. W pierwszym trymestrze zmniejsza ryzyko poronień. W drugim wzmacnia organizm przyszłej mamy. W trzecim trymestrze akupunktura przed porodem przynosi ulgę zmęczonemu ciału, łagodzi stres, skraca i usprawnia akcję porodową. Spójrzmy więc, jak to wygląda w praktyce.

Akupunktura w pierwszym trymestrze

Akupunktura w pierwszych miesiącach ciąży łagodzi nasilone mdłości, migreny ciążowe czy przeziębienia. Wspiera i wzmacnia organizm w czasie, gdy jak wiemy, nie możemy stosować prawie żadnych leków, które przynosiły ulgę wcześniej. Ponadto zabiegi te zabezpieczają przebieg ciąży i minimalizują ryzyko krwawień czy poronienia w tym newralgicznym i pełnym niepewności okresie. W pierwszym trymestrze warto korzystać z akupunktury raz w tygodniu. Pojedynczy zabieg trwa zazwyczaj około 30 minut. Pierwsza wizyta jest dłuższa, ponieważ zanim zaczniemy zabiegi, zbieramy szczegółowy wywiad z pacjentkami, by postawić diagnozę.

Akupunktura w drugim trymestrze

Po około dwunastym tygodniu, gdy ciąża niejako rozgaszcza się w organizmie przyszłej mamy, Tradycyjna Medycyna Chińska (TMC) zaleca akupunkturę raz w miesiącu (jeśli ciąża przebiega prawidłowo, bez komplikacji). Głównym celem zabiegów jest wsparcie organizmu kobiety w kolejnych krokach milowych ciąży, zadbanie o jej dobrostan i bezpieczne doprowadzenie jej do trzeciego trymestru, w którym wprowadzamy akupunkturę przed porodem.

Akupunktura przed porodem

Nasze pacjentki najczęściej korzystają z akupunktury i innych zabiegów TMC przez całą ciążę. Ale oczywiście mamy też i grupę przyszłych mam, które zgłaszają się do nas niedługo przed porodem, żeby się do niego przygotować. O tym, że akupunktura ułatwia poród i zabezpiecza organizm matki i dziecka w końcowej fazie ciąży, wiedzą już zazwyczaj od swoich ginekologów i fizjoterapeutów lub z artykułów i wyników badań potwierdzających skuteczność zabiegów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Kiedy zacząć akupunkturę przed porodem?

Jeśli decydujemy się na zabiegi TMC w trzecim trymestrze ciąży, to akupunkturę przed porodem warto zacząć w ostatnim miesiącu i korzystać z zabiegów raz lub dwa razy w tygodniu. W końcowych tygodniach ciąża jest już dla przyszłej mamy coraz mniej komfortowa. Dziecko jest duże, produkuje do organizmu mamy sporo toksyn. Charakterystyczne są w tym czasie liczne dolegliwości – duże zmęczenie, bóle pleców, obrzęki, skoki ciśnienia. Ponadto rozpoczęcie akupunktury w ostatnich tygodniach przed porodem wspiera przygotowanie ciała do samej akcji porodowej. Stymuluje siłę mięśni i elastyczność ścięgien. W tym czasie dodajemy też do akupunktury zabiegi moksy, by wesprzeć obracanie się dziecka i wspomóc jego prawidłowe ustawienie główką w dół, jeśli jest z tym problem.

Jak działa akupunktura przed porodem?

Akupunktura w połączeniu z indywidualnie dobranymi kompozycjami ziół leczniczych w ostatnim miesiącu przed porodem pozwala zmniejszyć dolegliwości związane z obrzękami. Działa pozytywnie na wyrównanie poziomu cukru, uregulowanie i uspokojenie ciśnienia krwi u przyszłej mamy, które często w tym czasie wzrasta – im bliżej porodu, tym więcej niepokoju. Co równie ważne, akupunktura połączona z refleksologią zwiększa szanse na to, by poród odbył się naturalnie i w terminie, by nie było „przenoszonej ciąży” i konieczności indukcji porodu.

Akupunktura przed pierwszym porodem

Akupunktura przed porodem to zatem wsparcie na ostatniej prostej, by organizmy mamy, jak i dziecka były gotowe na poród i by przebiegł on sprawnie, szybko, bez komplikacji. Wszystkie te zalety sprawiają, że to niezwykle korzystny zabieg zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży. Wśród naszych pacjentek notujemy niewiele komplikacji ciąży bądź też nie ma ich wcale. Poród odbywa się w terminie, więc spokój mamy i co za tym idzie dziecka, jest większy. Możemy wtedy przejść do kolejnej bardzo ważnej, a rzadko poruszanej kwestii, jaką jest regeneracja organizmu mamy po porodzie.

Akupunktura prowadzona w trakcie całej ciąży to zabieg bezpieczny i skuteczny

Bezpieczeństwo i skuteczność akupunktury przeprowadzanej w ciąży potwierdzają liczne badania kliniczne. Ważne dla powodzenia całego procesu jest także specjalistyczne doświadczenie terapeutki lub terapeuty. Warto, by była to osoba z dużą praktyką przeprowadzenia zabiegów akupunktury, refleksologii i moksy u kobiet w ciąży. I właśnie dlatego w naszym zespole AKUNATU szkolimy się i podnosimy swoje kwalifikacje w zakresie akupunktury przed porodem nie tylko w Polsce. Uczestniczymy w stażach za granicą, w tym w Chinach, u źródeł Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – praktyki medycznej, która od tysięcy lat pomaga kobietom w prowadzeniu zdrowej ciąży i bezpiecznego porodu, zapewniając także opiekę w połogu.

Anna Czarzasta

Autorka wpisu

Stworzyłam gabinety Akunatu, by kontynuować przekazywane w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie tradycje ziołolecznictwa i medycyny naturalnej. Z pasją i poczuciem misji niosę je przez życie dla siebie i dla innych. Od 2013 prowadzę własną praktykę terapeutyczną z wykorzystaniem zabiegów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Treningi kliniczne i mistrzowskie w zakresie akupunktury, ziołolecznictwa oraz masaży leczniczych realizowałam u źródeł, czyli w prowincji Shandong w Chinach. Specjalizuję się także w wykorzystaniu praktyk TMC przy wspieraniu płodności, prowadzeniu ciąży czy regeneracji po porodzie.




Zobacz pozostałe artykuły



5 marca 2025
Brak kategorii

Powrót kobiety do równowagi po porodzie to zagadnienie, któremu w naszej kulturze poświęcamy niewiele uwagi. A zadbanie o dobrostan...

12 lutego 2025
Brak kategorii

Akupunktura stosowana w trackie całej ciąży przeciwdziała wielu możliwym komplikacjom i łagodzi typowe ciążowe dolegliwości. W pierwszym trymestrze zmniejsza...

7 stycznia 2025
Brak kategorii

Akupunktura od tysięcy lat jest nieocenionym wsparciem we wzmacniania płodności. Możemy skorzystać z niej także przy procedurze in vitro...